W poszukiwaniu dobrego, prywatnego detektywa – jak odróżnić profesjonalistę od amatora?

Jak zatem szukać a przede wszystkim znaleźć dobrą agencję detektywistyczną?

Detektyw – cichy, wtapiający się w otoczenie obserwator. Najlepszy jest oczywiście taki, który nie wzbudziłby nawet cienia podejrzenia, że właśnie kogoś obserwuje, sprawiający wrażenie kompletnie przypadkowej osoby. Mężczyzna w kapeluszu i beżowym płaszczu, wyjęty wprost z detektywistycznych opowieści. Schowany w pobliskich zaroślach to oczywiście tylko książkowy mit, który wyrobił mało realny stereotyp.

Profesjonalny detektyw to ktoś zgoła inny, zwłaszcza w dobie dzisiejszego rozwoju technologicznego. Jeżeli ktoś decyduje się na wynajęcie prywatnego detektywa, musi mieć ku temu podstawy i z całą pewnością będzie oczekiwać rzetelności i wiarygodności by być usatysfakcjonowanym wynikami pracy. Czym należy się kierować i na co zwracać uwagę? Każdy zainteresowany wynajęciem tego typu usługodawcy zastanawia się nad tym jakie kryterium wyboru będzie właściwe – i słusznie.

Ponadto, należy dodać iż wybór biura detektywistycznego to pewna inwestycja, a te zawsze dobrze jest wybrać jak najbardziej świadomie. Wart uwagi jest fakt, iż nie można tu jednoznacznie stwierdzić jakoby cena rosła proporcjonalnie do jakości, ponieważ to zależy już od sposobu inwigilacji, potrzebnej technologii czy poświęconego czasu i trudu. Przechodząc zatem do meritum, postaram się prosto przedstawić złożoność kryterium wyboru oraz oceny jakości potencjalnego wykonawcy naszego zlecenia.

Jakimi sprawami zwykle zajmuje się prywatny detektyw?

Do większości spraw jakimi zwykle zajmuje się prywatny detektyw, należą między innymi sprawy rozwodowe a także zwykłe sytuacje, w których między dwojgiem ludzi zaczyna brakować zaufania a jego miejsce zajmują poważne wątpliwości. Takie sytuacje dotyczą nie tylko wielkich miast i bogatych osób. Załóżmy zatem, że znajdujemy się w mieście Wodzisław Śląski – biuro detektywistyczne jest już wybrane.
Gdy jeden z partnerów decyduje się na wizytę, oczywistym jest, że kierują nim emocje a te mają to do siebie, że dziś są a jutro może ich już nie być. Ewidentnym przejawem profesjonalizmu detektywa będzie odpowiedni sposób rozpatrywania kwestii przyjęcia sprawy. Zawodowiec nie zgodzi się na rozpoczęcie śledztwa bez zastanowienia, ani od wymieniania swoich finansowych oczekiwań. On będzie starać się zrozumieć czym kieruje się potencjalny zleceniodawca, zatem taka osoba będzie cechowała się swoistą empatią, zrozumieniem przyczyn działań jakie podejmują ludzie. Jeżeli zatem w rozmowie z detektywem odniesiesz wrażenie jakbyś rozmawiał z psychologiem lub kimś jemu podobnym, to wiedz, że dobrze trafiłeś. Odpowiednia selekcja spraw to bardzo ważny element rozpoczęcia jakichkolwiek działań.

Kolejnym czynnikiem pozwalającym oszacować skuteczność naszego przyszłego zleceniobiorcy będzie jego doświadczenie, co również polecam sprawdzić przed rozpoczęciem współpracy. Znakomita część obecnych detektywów to emerytowani policjanci. Ci zaś są z reguły godni zaufania a ich zawód znacząco przyczynia się do podniesienia jakości świadczonych przezeń usług. Jak to sprawdzić? Najprościej będzie zapytać wprost o doświadczenie, referencje czy typowy obszar działań w jakie ów detektyw zwykł się angażować. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż istnieją agencje, które specjalizują się w określonych rodzajach spraw. Jeżeli potrzebujemy zatem, osób biegłych np. w komputerach i cyberprzestrzeni, warto zawęzić swoje poszukiwania do agencji o takim właśnie profilu.

Zaplecze technologiczne prywatnego detektywa.

Tutaj pragnę zwrócić uwagę na kolejny aspekt oceny, tj. zaplecze technologiczne jakim detektyw wspiera swe działania. Obecnie rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz urządzeń śledzących oraz innych rozwiązań wpierających i ułatwiających to zadanie. Radzę zapytać o ewentualne techniki, jakie zamierza zastosować nasz kandydat do wykonania zlecenia. 

Ujmując całość skrótowo, zalecane jest by pamiętać o kwestiach oczywistych jak doświadczenie czy ewentualna specjalizacja, lecz także o kompetencjach miękkich jakimi bez wątpienia są umiejętności interpersonalne. Należy bowiem nie zapominać, iż nade wszystko zawód detektywa to praca z ludźmi, ponieważ to właśnie oni nierzadko są szalenie istotnym źródłem informacji a zarazem głównym elementem zainteresowania w przypadku absolutnie każdej sprawy, jakiej rozwiązania podejmuje się detektyw. Ta profesja to jednak nie tylko śledzenie i podsłuchy lecz także np. bezpośredni kontakt z figurantem, czyli – kolokwialnie mówiąc – „działanie pod przykrywką”, co tylko potwierdza przydatność umiejętności dostosowania się do otoczenia, dobrego wyczucia sytuacji oraz osób. Można to także porównać do szachów, gdzie dobry gracz myśli kilka ruchów wprzód, by nie dać się zaskoczyć. W razie niepowodzenia, nie może stracić zimnej krwi i zdolności skutecznej improwizacji.
Jak wykazuje powyższe, dobry detektyw to osoba wykwalifikowana w wielu różnych płaszczyznach, czego wymaga złożoność zawodu oraz samych ludzi, czyli jego obiektu zawodowego zainteresowania.

/**/