Detektywistyczne mity

Detektyw Holmes

Każdy z nas zna postać Detektywa Monka, Sherlocka Holmesa czy programy pokazujące pracę detektywów. Niejeden stawiał się w swojej wyobraźni na ich miejscu, snując wizje o genialnym, błyskotliwym i przede wszystkim bezbłędnym rozwiązywaniu zawiłych zagadek. Dokonywaniu niemożliwego i ułożeniu pełnej historii z samych jej niekompletnych strzępków. Brzmi znajomo?  Typowo filmowy i książkowy happy end. Tylko ile w tym prawdy? Ile z nas zastanawiało się się kiedyś nad przeniesiem filmowych detektywów – bohaterów do realnego świata? Obawiam się, że Sherlock mógłby popaść w depresję gdyby uczynić go tylko człowiekiem, a nie super-detektywem z powieści.

Przeczytaj więcej

W poszukiwaniu dobrego, prywatnego detektywa – jak odróżnić profesjonalistę od amatora?

Detektyw z lupą

Jak zatem szukać a przede wszystkim znaleźć dobrą agencję detektywistyczną?

Detektyw – cichy, wtapiający się w otoczenie obserwator. Najlepszy jest oczywiście taki, który nie wzbudziłby nawet cienia podejrzenia, że właśnie kogoś obserwuje, sprawiający wrażenie kompletnie przypadkowej osoby. Mężczyzna w kapeluszu i beżowym płaszczu, wyjęty wprost z detektywistycznych opowieści. Schowany w pobliskich zaroślach to oczywiście tylko książkowy mit, który wyrobił mało realny stereotyp.

Profesjonalny detektyw to ktoś zgoła inny, zwłaszcza w dobie dzisiejszego rozwoju technologicznego. Jeżeli ktoś decyduje się na wynajęcie prywatnego detektywa, musi mieć ku temu podstawy i z całą pewnością będzie oczekiwać rzetelności i wiarygodności by być usatysfakcjonowanym wynikami pracy. Czym należy się kierować i na co zwracać uwagę? Każdy zainteresowany wynajęciem tego typu usługodawcy zastanawia się nad tym jakie kryterium wyboru będzie właściwe – i słusznie.

Ponadto, należy dodać iż wybór biura detektywistycznego to pewna inwestycja, a te zawsze dobrze jest wybrać jak najbardziej świadomie. Wart uwagi jest fakt, iż nie można tu jednoznacznie stwierdzić jakoby cena rosła proporcjonalnie do jakości, ponieważ to zależy już od sposobu inwigilacji, potrzebnej technologii czy poświęconego czasu i trudu. Przechodząc zatem do meritum, postaram się prosto przedstawić złożoność kryterium wyboru oraz oceny jakości potencjalnego wykonawcy naszego zlecenia.

Przeczytaj więcej